Titulek: MDF desky mohou být snadno nahrazeny ekologickou deskou z recyklovaných kartonů Popisek: Text:

MDF desky vs. desky z recyklovaných nápojových kartonů

Takzvané MDF desky jistě znáte. Používají se na stavbách a často i v interiérech. Mají skvělé vlastnosti a dlouhou životnost. Ale víte, že je můžete nahradit ekologičtější varianta, která má velmi podobné vlastnosti a přitom výrazně nižší uhlíkovou stopu? Tou variantou jsou stavební desky z recyklovaných nápojových kartonů.

MDF desky

Nejprve se podrobněji podívejme na MDF desky. Jedná se o zkratku z anglického Medium Density Fibreboard, což můžeme přeložit jako středně hustá dřevovláknitá deska. Existují totiž také HDF desky, což jsou nejtvrdší dřevovláknité desky. Jejich specifikem je, že se nevyrábějí z dřevotřísky, nýbrž ze dřeva, které se rozemele a poté lisuje. S ohledem na to, že kácení lesů dosahuje neudržitelné míry, ale začínají být MDF desky neekologickým a neudržitelným stavebním materiálem.

Desky z recyklovaných kartonů

Skvělou zprávou je, že existují stavební desky, které mají velice podobné vlastnosti jako MDF desky, skvěle se s nimi pracuje, je možné dodávat jim různou povrchovou úpravu a poslouží v interiéru i při stavbě. Navíc jsou ekologické, protože se vyrábějí z recyklovaných nápojových kartonů. Jejich rozemletím a následným slisováním vznikají stavební desky s širokými možnostmi využití.

Udržitelnost vítězí

Stavební desky z vyhozených a zrecyklovaných nápojových kartonů vyrábí společnost PackWall a má s nimi čím dál větší úspěch. V tuto chvíli vyvinula základní 4 typy desek (BASIC, BASIC PROFILE, DESIGN A DESIGN DOUBLE). Licence se podle českého vzoru rozšiřují i do dalších zemí světa, kde se podle tohoto modelu recyklují a zpracovávají nápojové obaly. PackWall desky jsou cenově dostupné a jsou alternativou k běžným materiálům jako jsou OSB, MDF a HDF desky, dřevotřískové, sádrovláknité nebo sádrokartonové desky. KW: Desky z recyklátu Titulek: Už jste vyzkoušeli ekologické desky z recyklátu? Popisek: Text:

Desky z recyklátu jsou udržitelné a mají skvělé vlastnosti

Rádi při stavbě zkoušíte něco nového? Nespoléháte jen na klasické stavební materiály, ale dáváte šanci i jejich ekologičtějším, moderním alternativám? V tom případě vyzkoušejte stavební desky z recyklátu nápojových kartonů od PackWall.

Stavební desky z recyklátu

O co přesně jde? Společnost PackWall se rozhodla přijít s inovativním řešením, jak zužitkovat odpadní materiál - vzít vyhozené nápojové kartony, rozemlít je a pak je za tepla slisovat do podoby velkých desek. Tyto desky mají díky materiálu používanému na nápojové kartony jedinečné vlastnosti, jsou dostatečně pevné, pružné, ale zároveň jsou vhodné pro různé povrchové úpravy. Používají se na stavbách i v interiéru. Jsou ekologickou alternativou OSB, HDF nebo MDF desek.

Udržitelnost na prvním místě

Nápojové kartony vyhozené do směsného odpadu končí ve spalovnách nebo na skládkách odpadu. Což je ale obrovská škoda. Na jejich výrobu se totiž používá řada materiálů, které stojí za to recyklovat. A pokud se z rozemleté směsi nápojových kartonů vytvoří stavební deska, jedná se rázem o jedinečný stavební materiál, který vás nejprve překvapí a hned poté nadchne. Proč?

Využití desek z recyklátu

PackWall desky jsou široce využitelné v obytných i průmyslových budovách. Jsou ekologickou a k přírodě šetrnou náhradou dřevovláknitých, sádrovláknitých a sádrokartonových prvků. Skvěle se hodí pro vnitřní i vnější stěny, dělicí příčky, šikmé střechy, podlahy a ploché střechy (jako pochozí plocha pod hydroizolací). Mohou sloužit i jako dočasné oplocení, výplně otvorů, ochrana oblouků, sloupů nebo garáží. Podle konkrétního záměru je možné zvolit mezi deskou BASIC, BASIC PROFILE, případně variantami s viditelným dekorem desky – DESIGN či DOUBLE DESIGN. Desky PackWall jsou díky svým vlastnostem skvělým materiálem pro výrobu mnoha typů nábytku a interiérových řešení. Mohou tvořit korpusy skříní, skříněk a komod, i jejich dvířka. Exkluzivní řešení nabízejí PackWall desky pro návrhy výstavních expozic. Pro prezentaci výrobků a dekoraci stánku na veletrhy či výstavy mohou architekti využít jednak jedinečný dekor desek DESIGN, ale také jejich přidanou hodnotu – udržitelnost, a tedy prostřednictvím PackWall desek prezentovat zodpovědný přístup k životnímu prostředí.

Recyklace stavebního materiálu je budoucností stavebnictví

Každý z nás za svůj život vyprodukuje neskutečné množství odpadu. Ne každý odpad ale musí skončit na skládce nebo ve spalovně odpadů – mnoho z nich je možné recyklovat. A nejde zdaleka jen o sklo či plasty. Například recyklace použitých nápojových kartonů dává nové možnosti stavařům, architektům i výrobcům nábytku.

Recyklace stavebních materiálů

I stavební materiály mohou být vyráběny z použitých materiálů. Když někdo bourá starý dům, tak není nutné cihly a další stavební materiály odvážet na skládku a likvidovat. Mnoho druhů stavebních materiálů je možné recyklovat – a opětovně použít. Recyklace stavebního materiálu se využívá i při výrobě stavebních materiálů – společnost PackWall například zpracovává vyhozené nápojové kartony, mele je a za tepla z nich lisuje desky. Ty nacházejí rozmanité využití ve stavebnictví, interiérovém designu a nábytkářství.

Skvělý materiál z nápojových kartonů

Říkáte si, proč byste si měli pořídit stavební desky z recyklovaných nápojových kartonů namísto klasických stavebních desek (například sádrokartonových, OSB nebo MDF)? Nedůvěřujete podobným novátorským materiálům? Není proč. Recyklace stavebního materiálu je jasnou budoucností stavebnictví. A pokud chcete stavět ekologicky, šetrně k přírodě, a přitom velmi chytře, jsou stavební desky z recyklovaných nápojových kartonů skvělou možností, jak se ke stavařině postavit moderně a zodpovědněji.

Snadná práce

Stavební desky z recyklovaných kartonů jsou velmi příjemné na práci. Dobře se řežou kotoučovou pilou, snadno se do nich vrtá, dobře se přitloukají. Lze je snadno přizpůsobit podle účelu, pro jaký je potřebujete – je možné je barvit, dýhovat, laminovat, lepit, zpevnit mřížkou a přetmelit, natáhnout fasádní stěrku a barvu, přilepit dekor nebo obklad.