Titulek: Recyklovaný karton je hitem. K čemu poslouží? Popisek: Text:

Recyklovaný karton na stavbě? Ano, v podobě stavebních desek

Kartony se vyrábí smícháním buničiny s papírem. Ale když doslouží, řada lidí neví, co si s nimi počít - a tak je vyhazují. Co se týká kartonů od nápojů, tak s nimi leckdo dělá ještě kratší proces - vyhazuje je do směsného odpadu. Ale to je obrovská škoda - recyklovaný karton totiž poslouží na stavbách a možná jde o materiál budoucnosti.

Co se stane s recyklovaným kartonem?

Poté, co karton od nápojových obalů vyhodíte do speciálního kontejneru, přijede svozový vůz a odveze obsah kontejneru. Nápojové kartony jsou už zdánlivě nepoužitelné, ale přitom obsahují nejrůznější materiály, které by se ještě daly využít. Jenomže jak? Na to přišla společnost PackWall, která patentovanou technologií začala použité obaly přetvářet do nového produktu - stavebních desek. Recyklovaný karton tak dostal druhou šanci na život.

Recyklovaný karton

K čemu takový recyklovaný karton slouží? Pokud získá podobu stavebních desek, má nezměrné množství využití, a to jak na stavbě, tak v interiéru. Dá se použít pro vnitřní i vnější stěny, dělicí příčky, šikmé střechy, podlahy a ploché střechy. Desky mohou sloužit i jako dočasné oplocení, výplně otvorů, ochrana oblouků, sloupů nebo garáží. Uplatnění najdou i v nábytkářství – hodí se pro výrobu stolů, korpusů skříní, skříněk a komod, i jejich dvířka. Mohou být konstrukcí čalouněného nábytku nebo základem pro laminování a dýhování. Unikátní řešení nabízejí desky architektům a designérům výstavních stánků, kde mohou sloužit nejen jako konstrukční prvky, ale i jako vybavení expozice, nábytek či dekor.

Materiál budoucnosti

MDF desky jsou skvělé, ale dřevo je dnes poměrně cennou surovinou. Totéž platí i u OSB desek. Přitom stavební desky z recyklovaných nápojových kartonů mají hodně podobné vlastnosti, ale nezatěžují náš ekosystém. Jsou ekologické, opětovně recyklovatelné a dávají možnost prakticky zužitkovat odpad. Ve verzi DESIGN a DESIGN DOUBLE nabízí také možnost využít unikátního dekoru ze slisovaných nápojových obalů. Jsou zcela zdravotně nezávadné a neuvolňují se z nich žádné těkavé látky. Po takových materiálech je přitom čím dál větší poptávka. Recyklovaný karton tak možná bude stavebním materiálem budoucnosti.

Recyklace stavebního materiálu je budoucností stavebnictví

Každý z nás za svůj život vyprodukuje neskutečné množství odpadu. Ne každý odpad ale musí skončit na skládce nebo ve spalovně odpadů – mnoho z nich je možné recyklovat. A nejde zdaleka jen o sklo či plasty. Například recyklace použitých nápojových kartonů dává nové možnosti stavařům, architektům i výrobcům nábytku.

Recyklace stavebních materiálů

I stavební materiály mohou být vyráběny z použitých materiálů. Když někdo bourá starý dům, tak není nutné cihly a další stavební materiály odvážet na skládku a likvidovat. Mnoho druhů stavebních materiálů je možné recyklovat – a opětovně použít. Recyklace stavebního materiálu se využívá i při výrobě stavebních materiálů – společnost PackWall například zpracovává vyhozené nápojové kartony, mele je a za tepla z nich lisuje desky. Ty nacházejí rozmanité využití ve stavebnictví, interiérovém designu a nábytkářství.

Skvělý materiál z nápojových kartonů

Říkáte si, proč byste si měli pořídit stavební desky z recyklovaných nápojových kartonů namísto klasických stavebních desek (například sádrokartonových, OSB nebo MDF)? Nedůvěřujete podobným novátorským materiálům? Není proč. Recyklace stavebního materiálu je jasnou budoucností stavebnictví. A pokud chcete stavět ekologicky, šetrně k přírodě, a přitom velmi chytře, jsou stavební desky z recyklovaných nápojových kartonů skvělou možností, jak se ke stavařině postavit moderně a zodpovědněji.

Snadná práce

Stavební desky z recyklovaných kartonů jsou velmi příjemné na práci. Dobře se řežou kotoučovou pilou, snadno se do nich vrtá, dobře se přitloukají. Lze je snadno přizpůsobit podle účelu, pro jaký je potřebujete – je možné je barvit, dýhovat, laminovat, lepit, zpevnit mřížkou a přetmelit, natáhnout fasádní stěrku a barvu, přilepit dekor nebo obklad.